Czy 15 minut rozmowy dziennie wystarczy, aby dobrze wychować dziecko?

Zdarza się, że w natłoku codziennych obowiązków zapominamy jak ważne są rozmowy. Z myślą o przyszłości dziecka częściej bierzemy nadgodziny lub wysyłamy je na dodatkowe zajęcia. Natomiast dużo rzadziej prowadzimy z nim rozwijające rozmowy. Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że nawet piętnastominutowa rozmowa z maluchem, może mieć ogromne znacznie dla właściwego wychowania.

Jak opowiadać pouczające bajki na dobranoc?

Kiedy nadchodzi wieczór, a wraz z nim upragniona przez wszystkich domowników chwila wytchnienia, dzieci szykują się do spania. To doskonały moment, który rodzice mogą wykorzystać na wieczorną opowieść. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli im w łatwy sposób wpoić dziecku podstawowe wartości oraz właściwe wzorce zachowania. Dodatkowo, aby opowieści były dla dziecka ciekawe, dobrze jest nadać głównemu bohaterowi osobiste cechy malucha. Wówczas utożsami się on z postacią o której opowiadamy. Bajki powinny być pouczające i zawierać ciekawą puentę. Z powodzeniem mogą one odnosić się do codzienności i wszelkich sytuacji związanych z nią. Bardzo dobrym zwyczajem jest wprowadzenie przynajmniej piętnastu minut na wieczorną opowieść, szczególnie gdy w ciągu dnia rodzice nie dysponują dużą ilością wolnego czasu. Dzięki temu w sposób mądry i interesujący rozpoczną edukację malucha, jednocześnie zacieśniając więzy w relacji rodzicielskiej.

Jak rozmawiać z dzieckiem o finansach?

Zarządzanie pieniędzmi jest jedną z najważniejszych umiejętności w życiu człowieka. Jednakże rodzice muszą mieć na uwadze, że w powszechnej edukacji pojawia się luka. Jako że w szkole nie uczymy się zarządzania pieniędzmi, obowiązek ten spada na rodziców. Nauka o finansach powinna jednak zaczynać się możliwie jak najwcześniej, od rozmów i sytuacji dnia codziennego. Znane osoby ze świata biznesu zalecają również wprowadzenie dużej dawki szczerości. Toteż rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o problemach finansowych w domu tak często jak się one przydarzają. Nie można wówczas zapominać o wyznaniu powodów takiego stanu rzeczy. Ten zabieg może okazać się nieoceniony w przyszłym, dorosłym życiu dziecka, gdyż wcześnie rozpoczęta nauka przynosi ogromne korzyści. Warto również pamiętać o tym, że dzieci to nie tylko znakomici obserwatorzy, ale posiadają również doskonałą pamięć. Dzięki temu wiele rzeczy, których nauczą się w czasie dzieciństwa, będą towarzyszyły im do końca życia. W związku z tym bardzo ważne jest rozmawianie o finansach i innych poważnych sprawach. Dodatkowo, aby umożliwić dziecku rozwój, należy traktować go pod względem intelektualnym jako prawowitego członka rodziny.