Motywacja odgrywa dużą rolę w życiu każdego człowieka, czy tego chcemy, czy nie. Coraz więcej osób w ostatnich latach zaczęło zwracać na to uwagę, co doprowadziło do powstania licznych kursów, poradników i blogów na temat motywacji http://twoja-motywacja.pl/. Co oczywiste, motywacja jest nam najbardziej potrzebna (i wtedy też najczęściej jej nam brakuje), kiedy chcemy czy musimy zrobić coś męczącego, żmudnego czy nieprzyjemnego. Do tej grupy należą między innymi ćwiczenia. Bardzo często można usłyszeć „od jutra biorę się za siebie i zaczynam ćwiczyć”, ale zazwyczaj jeśli w ogóle próba rzeczywiście zostanie podjęta, to za kilka dni całe przedsięwzięcie zostanie porzucone. W takim razie skąd wziąć motywację do ćwiczeń i jak ją utrzymać?
Zainspiruj się wymarzoną sylwetką
Niezależnie od tego, czy chcemy być po prostu smukli, czy też umięśnieni, na pewno decydując się na rozpoczęcie regularnych ćwiczeń mamy jakieś związane z nimi marzenia. Warto wobec tego zadbać, aby mieć na nie na bieżąco podgląd – czyli na przykład na ścianie czy w miejscu ćwiczeń zawiesić sobie zdjęcie przedstawiające naszą wymarzoną sylwetkę. Dzięki temu za każdym razem, kiedy na nią spojrzymy, zobaczymy, co może nas czekać (pod warunkiem regularnych ćwiczeń). Wydawać by się to mogło infantylne, ale nawet dorośli ludzie świetnie reagują na bodźce wizualne.
Ćwicz z innymi
Wspólne ćwiczenia mają wiele zalet. Nie dość, że możemy liczyć na pomoc, rady i wsparcie ze strony innych, to jeszcze działają oni motywująco. W końcu naturalna jest chęć bycia lepszym niż inny czy chociaż nieośmieszenia się przed nimi. Nie będziemy chcieli, aby nasi towarzysze uznali nas za leni czy osoby łatwo się poddające, wobec tego łatwiej będzie nam zmusić się do ćwiczeń, kiedy nie będziemy mieli na to ochoty. Ponadto jeśli zaplanowaliśmy ćwiczenia o jakiejś godzinie, znacznie łatwiej nam będzie powiedzieć do siebie „zrobię to jutro” trenując samemu niż wytłumaczyć swoją nagłą nieobecność innym.
Mierz swoje postępy
Początki zawsze będą ciężkie, ale jeśli będziemy się starać i ćwiczyć regularnie, często pierwsze niewielkie różnice można zauważyć już po kilku tygodniach. Warto skrzętnie je mierzyć i zapisywać, ponieważ to właśnie wizualny dowód naszych postępów może nam zapewnić długoterminową motywację. W końcu po co się męczyć, jeśli nie widać żadnych efektów? W ten sposób za każdym razem, kiedy zobaczymy, że zwiększyła się nasza siła czy wytrzymałość zyskamy nowy zastrzyk energii.
Motywacja jest trudna do uchwycenia, a jeszcze trudniejsza do utrzymania. Na szczęście można znaleźć wiele przydatnych porad na jej temat, chociażby w Internecie http://twoja-motywacja.pl/. Zdecydowanie warto się zainteresować tym tematem, ponieważ może to realnie ułatwić nasze życie.